Autorem artykułu jest Sławomir Ludwiczak
Programowanie od wielu lat ewoluuje, a na rynku pojawia się coraz więcej języków, które przedstawiają różne paradygmaty. Najbardziej na popularności zyskuje tak zwane programowanie obiektowe, które swego czasu kompletnie zmieniło podejście do tworzenia oprogramowania.
Kod, który niegdyś był rozwleczony na kilka, lub nawet kilkanaście tysięcy linii był niesamowicie problematyczny w utrzymaniu i debugowaniu. Zdecydowano się więc kod umieszczać w oddzielnych plikach i wykorzystywać go w innych miejscach. Oprócz oczywistych zalet pomogło to w tworzeniu kodu przenośnego i takiego, który mógłbyć wykorzystywany wiele razy, bez potrzeby ponownej implementacji. Zrewolucjonizowało to rynek oprogramowania, firmy zaczęły tworzyć bardziej rozbudowane aplikacje, wzrosła wydajność i wykształciły się między innymi takie języki jak Delphi wywodzące się ze strukturalnego Pascala.
Językiem, który jest sztandarowym przykładem podejścia programowania obiektowego jest Java. Technologia stworzona przez Jamesa Goslinga w latach dziewięćdziesiątych początkowo nie była traktowana zbyt poważnie. Przede wszystkim był to pierwszy język, który miał być stosowany na szeroką skalę i wykorzystywał interpreter, a nie był kompilowany do kodu maszynowego. Trudne początki nie zniechęciły Goslinga i jego kolegów do dalszego rozwoju i po kilku poprawkach sprawili, że wzrosła jego wydajność, a zainteresowanie w okół niego przerosło ich najśmielsze oczekiwania.
Obecnie Java jest wykorzystywana w setkach urządzeń, które spotykamy na co dzień, głównie telefonach komórkowych i jako aplikacje serwerowe. Uważana była za technologię powolną i nie nadającą się do wielu zastosowań, a w rzeczywistości, dzięki niesamowitej optymalizacji bibliotek standardowych bywa wydajniejsza nawet od języków kompilowalnych takich jak na przykład C++. W jej ślady zmierzają także inne języki naszych czasów, przykładowo Python i Ruby, które można spotkać coraz częściej w firmach zajmujących się przede wszystkim technologiami webowymi.
Programowanie obiektowe zrewolucjonizowało rynek informatyki i obecnie ciężko jest sobie wyobrazić przyszłość bez tego paradygmatu. Model ten przenosi się także na inne dziedziny informatyki, jak bazy danych i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze przez wiele lat ewoluował i był głównym nurtem w programowaniu, zanim znajdzie godnego następcę.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz